AUTOKOLIMATOR
.
Samodzielna budowa Autokolimatora
indexhamal

Autokolimator służy do precyzyjnej kolimacji teleskopów systemu Newtona, najczęściej do astrofotografii dużego formatu, mniej przydatny będzie przy sprzęcie niższej klasy posiadającym wiele ugięć i luzów, oraz zbyt uciążliwy do kolimacji obserwacyjnej. Od zwykłego kolimatora z otworkiem różni go fakt, iż posiadania od wewnętrznej strony lusterko, dzięki któremu zachodzi zjawisko wielu odbić stanowiące klucz tej techniki.


    OPIS BUDOWY
.
Najtrudniejszym etapem budowy Autokolimatora jest wykonanie otworka w lusterku. Wykonanie dziurki średnicy 3mm w szkle o grubości 5mm nie jest proste, a przy obecności z jednej strony powłoki odblaskowej, amatorsko wręcz karkołomne. Ja otwór wykonałem wiertareczką modelarską, przemiennie wiertłami 3,3mm i 2,5mm, ostrząc je co chwilę na drobnym papierze ściernym. Wiercenie rozpocząłem od strony powłoki, aby, w przypadku pojawienia się zbyt dużych odprysków zaprzestać prac i rozpocząć je na innym lustrze. Lusterko pochodzi z kserokopiarki i jest wyjątkowo twarde, ale dzięki tej cesze, ma mniejsze tendencje do odprysków.

Poszczególne etapy prac...

Autokolimator - homemade - HAMAL

Autokolimator - homemade - HAMAL

Autokolimator - homemade - HAMAL

Autokolimator - homemade - HAMAL


Gotowy Autokolimator 1,25".

Autokolimator - homemade - HAMAL

Autokolimator - homemade - HAMAL


Gotowy Autokolimator 2".

Autokolimator - homemade - HAMAL

Autokolimator - homemade - HAMAL

Krytycznym jest fakt prawidłowego osadzenia gotowego lusterka z otworkiem na korpusie, gdyż otworek powinien znajdować się idealnie na środku, a powierzchnia odblaskowa niebywale idealnie prostopadle do osi tulei. Taki kolimator powinien na koniec przejść serię testów podobnych do kolimacji kolimatora laserowego, z tym wyjątkiem, że w tym przypadku, nie posiadamy świecącej kropki, której ruchy można obserwować, należy zatem posłużyć się innym lusterkiem, zamontować je daleko przeciwstawnie i kręcąc Autkolimatorem obserwować przez jego otwór, czy następuje migracja wzajemnych refleksów, czy nie. Jeśli następuje, to osadzenie lusterka Autokolimatora wymaga dalszych korekt, jeśli wszystko ani drgnie, oznacza to, że Autokolimator jest dobrze sprawiony.


Miejsce ulokowania logo na grafice zostało wymuszone...
występującym powszechnie w sieci przywłaszczaniem cudzego dorobku.
©Copyright 2015 HAMAL