MONTAŻ PARALAKTYCZNY JARZMOWY
BUDOWA MONTAŻU PARALAKTYCZNEGO
  Dlaczego montaż paralaktyczny jarzmowy? Założenie było proste. Duży, stacjonarno/przewoźny (pasowany do przyczepki samochodowej) montaż o prostej budowie i napędzie, nie wymagający w budowie tokarek, frezarek itp urządzeń, dający precyzję prowadzenia dla min. 1500mm ogniskowej, głównie do jasnych obiektów DS, a jeśli się uda to i ciemniejszych okazów. Montaż tego typu obsługuje "jedynie" wschodnio/południowo/zachodni nieboskłon, jednak to tu górują wszystkie gwiazdozbiory. Projekt zakiełkował w głowie kilka lat temu, jednak dopiero teraz doczekał się realizacji i choć astronomią zajmuję się już sporadycznie chciałem sprawdzić czy amatorska budowa takiego montażu ma szansę realizacji.

    BUDOWA MONTAŻU:
  Rama spawana z rur Φ 48mm, oś RA także wykonana z rury, tym razem Φ 42mm, ułożyskowana, w jej górnej części umieszona jest lunetka polarna.


Montaż paralaktyczny jarzmowy
  Montaż paralaktyczny jarzmowy

  Napęd osi DEC jest nietypowy. Cienka rurka przymocowana do ramy jarzma oraz tuby teleskopu tworzy jakby przekątną dając maksymalnie sztywne połączenie. Zgrubne położenie ustawiamy za pomocą zacisku rurki jednak aby mieć też możliwość precyzyjnej regulacji teleskopu zamontowałem na jej końcu serwo modelarskie z napędem śrubowym, składającym się z dwóch nakrętek umieszczonych w tulei i przemieszczających się w osi rurki po napędzanej serwem śrubie.

Budowa montażu paralaktycznego jarzmowego
  Budowa montażu paralaktycznego jarzmowego

Home made Yoke equatorial mount
  Home made Yoke equatorial mount

  Napęd osi RA też jest nietypowy. Do osi przymocowany jest dyszel (długość 1570mm dobrana tak aby 1s≈0,1mm drogi rolki napędowej). Rolka cierna Φ15mm napędzana jest silnikiem krokowym za pośrednictwem przekładni 1:200 i toczy się po pleksi 5mm. Całość jest zamykana w obudowie która zapopiega osadzaniu się rosy i szronu.
Pierwotnie w zamyśle było prowadzenie składające się z napędzanej nakrętki umieszczonej na wygiętym pręcie gwintowanym Φ 8mm, jednak w czasie prowadzenia ekspozycji gwiazdy "pulsowały" czego prawdopodobną przyczyną było zagęszczenie gwintu wewnątrz łuku. Ponadto, niemożliwe było uzyskanie jego jednorodnego zagęszczenia podzas kształtowania, a w sytuacji gdzie 0,1mm to sekunda każde małe odchylenie to błąd prowadzenia.

Napęd montażu paralaktycznego
Dział Deep Space - CCD zawiera obiekty wykonane przy pomocy wyżej prezentowanego zestawu.


  Montaż cały czas jest na etapie rozwoju, testów i optymalizacji.

Obecnie stosowane rozwiązania mogą się nieznacznie różnić od wyżej prezentowanych.

Budowa montażu paralaktycznego jarzmowego
  Polowanie na Merkurego i Wenus latem

Budowa montażu paralaktycznego jarzmowego
  Montaż z teleskopem trusowym 320/1500 zimą