Teleskop Newton 270/1500 - Budowa teleskopu


    [ Dodane ]
Prezentowany poniżej teleskop gościł lustra 270/1500, 320/1500, 305/1500
Teleskop powstał na przełomie VII-VIII 2004r. poniższe zdjęcia prezentują go w pierwotnej formie.
Dzięki zastosowaniu bardzo sztywnej tuby, obejm, i solidnego ich mocowania na łożyskach, obecnie, z lustrem 305/1500, doskonale spisuje się jako astrograf DS


    Dlaczego Newton 270/1500? Moim zdaniem teleskop systemu Newton-a jest najuniwersalniejszym narzędziem, budowa takiego teleskopu jest prosta a optymalna średnica lustra 270mm oraz jasność f-5,5 zapewniają mu wszechstronność zastosowań. Budowa teleskopu kosztowała mnie 2 miesiące dość intensywnej pracy a po dodaniu napędów i motofokusa jest moim podstawowym narzędziem "pracy".


   

  Tuba teleskopu jest wykonana z rury łączonej na szew, z blachy 0,8mm, 1500mm Ø-320mm, można taką zrobić na zamówienie w firmach robiących profile kominowe. W środku dla zwiększenia sztywności zainstalowałem wręgi z drutu, lustro 270/1500 swoje waży. Wnętrze zostało pomalowane proszkowo na czarny porowaty mat. Tubus osadzony jest w obejmach zaciskanych klamrami (zdjęcie poniżej) co umożliwia przemieszczanie i obracanie tuby. Montaż Dobsona jest wykonany z płyty wiórowej 20mm.

   

   

    Budowa napędów - Oś pozioma montażu to śruby fi 20mm ułożyskowane w oprawach w kształcie omegi, a jej napęd stanowi koło aluminiowe od pralki z nawiniętym w rowku prętem gwintowanym M8 pracująca jako ślimacznica, za ślimaka zaś pracuje też kawałek pręta, ułożyskowany, napędzany silnikiem 24V z kserokopiarki. Całość do zgrubnego ustawienia odbezpiecza się za pomocą tej małej wajchy pomiędzy ramionami koła.

Opis umocowania pręta gwintowanego na kole
( Pręt gwintowany to M8, trzeba przygotować dłuższy niż nam będzie potrzebny bo końce idą do ucięcia ponieważ nie da się ich zagiąć równomiernie, tak ok. po 30-40cm. Najlepiej robić to we dwie osoby, przykładamy pręt do rowka miejscem 40cm od końca a druga osoba owija kilka razy obręcz koła i pręt mocnym drutem. Mając dużą dźwignię bo pręt jest długi naciągamy/owijamy go mocno na koło a druga osoba co kawałek przyczepia go kawałkami drutu aż końce pręta się spotkają/skrzyżują. Ucinamy końce tak, aby było trochę miejsca między nimi, będą one nam odstawać od koła, ale to teraz normalne. Należy na końcach przyspawać dwie nakrętki M8 a w jednej z nich rozwiercić gwint tak aby przeszła swobodnie śruba. Rysunek Wkładamy teraz w rozwierconą nakrętkę śrubę takiej długości, aby dosięgnąć do nakrętki z gwintem i zaczynamy delikatnie ściągać oba końce, kiedy nakrętki się do siebie trochę zbliżą zdejmujemy druty przytrzymujące pręt i kontynuujemy naciąganie. Jak zauważycie pręt samoczynnie będzie się ładnie układał na kole, nie należy jednak przesadzić z naciągiem aby nie zerwać spawów. Na koniec ucinamy wystający nadmiar śruby i gotowe )


   

    Oś pionowa montażu to także śruba 20mm wspawana w środek trójramiennego stojaka, ułożyskowana z podstawą. Podstawa Dobsona toczy się na dwóch parach łożysk a napęd stanowi rolka od ksero z bardzo twardej gumy jako trzeci punkt podparcia, całość napędza silnik z kserokopiarki o przełożeniu 1:200 Wysprzęglanie napędu do zgrubnego ustawienia teleskopu następuje przez nadepnięcie odstającej dźwigni.

   

Napędzana rolka stanowiąca trzeci punkt podparcia.

 

    Pająk to element z ksero-korpus, trzy śruby od starego silnika elektrycznego jako ramiona oszlifowane na 5x3,5mm oraz rurka PCV ścięta pod kątem. Lusterko kątowe jest firmy Antares 63mm, przyklejone zostało na silikon. Ognisko zrobiłem tak aby wypadało 70mm za tubą ponieważ z założenia ma być to teleskop do obserwacji wizualnych i chciałem zaoszczędzić na winietowaniu.

   

Cela lustra główego - 270/1500 jest zrobiona na sprężynach kontrujących, na zewnątrz wykończona tekstolitem.

 

    Szukacz teleskopu wykonany jest z obiektywu lornetkowego osadzonego w rurkach PCV. Stopka jest wykonana z pospawanego profilu, rurki oraz z metalowej osłony na kości elektryczne jakie są przy żyrandolach pod sufitem.

 


Budowa wyciągu okularowego
Wyciąg okularowy

 

Na koniec porównanie z Optisanem 114/900.