LIKWIDATOR SPAJKÓW

06-02-2016r tego dnia, w TYM temacie amatorski świat astronomii pierwszy raz usłyszał o tym ciekawym zjawisku
proszę aby o tym pamiętano :)


        SPAJKI

        Gwiazda - Polluks, konstelacja - Bliźnięta (Gemini) Teleskop Newton 305/1500+ASI120MM
  Na zdjęciu poniżej widzimy obraz jasnej gwiazdy zarejestrowany teleskopem systemu Newtona który u wlotu tuby na trójramiennym mocowaniu (zwanym też pająkiem) posiada mniejsze lusterko kierujące obraz w bok tuby. Te trzy ramiona mocowania generują 6 rozbłysków widocznych na zdjęciu poniżej. Więcej teorii tutaj.  Kiedy przeglądałem tę stronę zainteresowało mnie to zdjęcie a to z takiego powodu, że różne już cuda i pomysły widziałem, ale takie okręgi na ramionach pająka zobaczyłem pierwszy raz. Zaintrygowany domyślałem się, że nie są one tam dla ozdoby, postanowiłem jednak sprawdzić empirycznie czy to faktycznie działa.

   BUDOWA
Do patyczków do szaszłyków przykleiłem 25mm okręgi wycięte z czarnego brystolu takim modelarskim czymś i zacząłem montować to do teleskopu.  Teleskop 305/1500 z trójramiennym pająkiem + kamerka ASI120MM = gwiazda Polluks z tradycyjnymi ramionami dyfrakcyjnymi  po założeniu przesłon na jedno ramię pająka  na dwa ramiona pająka  na trzy ramiona pająka  różne wartości czasów, gamma i gain


  po zdjęciu przesłon  Oczywistym jest, że kółka są źródłem dodatkowej obstrukcji dla LG i dyfrakcji dla światła oraz źródłem możliwego spadku kontrastu, jednak opis ten ma za zadanie zainteresować ciekawym mało znanym rozwiązaniem które w niektórych wyjątkowych przypadkach może się okazać przydatne a i sam fakt występowania takiego zjawiska jest sam w sobie wart zaprezentowania.
Miejsce ulokowania logo na grafice zostało wymuszone...
występującym powszechnie w sieci przywłaszczaniem cudzego dorobku.