LIKWIDATOR SPAJKÓW
indexhamal

    Wstęp

Dnia 06-02-2016r, w tym wątku, pierwszy raz napisałem o tym ciekawym zagadnieniu. Zajmując się astronomią przez lata, nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym, aby wspominano o tym zjawisku. Proszę, aby o tym pamiętano :)

Gdy przeglądałem tę stronę, zaintrygowało mnie to zdjęcie, a to z takiego powodu, iż różne cuda i pomysły już widziałem, ale takie okręgi na ramionach mocowania lusterka wtórnego zobaczyłem pierwszy raz. Zaciekawiony, domyślając się, że nie są one tam dla ozdoby, postanowiłem sprawdzić empirycznie, jaki efekt ich obecność tam generuje.        SPAJKI

Na poniższym zdjęciu, widzimy obraz jasnej gwiazdy, zarejestrowany teleskopem systemu Newtona, który to teleskop, u wlotu tuby, na trójramiennym mocowaniu (zwanym też pająkiem), posiada mniejsze lusterko wtórne kierujące obraz w bok tuby. Te trzy ramiona mocowania generują 6 rozbłysków widocznych na zdjęciu poniżej, zwane spajkami. Więcej teorii tutaj.

Gwiazda - Polluks, konstelacja - Bliźnięta (Gemini) Teleskop Newton 305/1500+ASI120MM
   BUDOWA

Z czarnego brystolu, takim modelarskim narzędziem, wyciąłem okręgi o średnicy 25mm. Dlaczego 25mm? Ponieważ aby przesłonić ramiona pająka, wzorem pierwowzoru czterema okręgami, potrzebowałem właśnie ten rozmiar. Następnie, wycięte okręgi przykleiłem do patyczków do szaszłyków. Wszystko powinno być czarne, aby nie generowało w teleskopie niepotrzebnych poświat.


   UŻYCIE

Przy pogodzie udałem się pod niebo, wycelowałem teleskop w jasną gwiazdę i zacząłem do ramion pająka montować przygotowane zestawy.

Teleskop 305/1500 z trójramiennym pająkiem + kamerka ASI120MM = gwiazda Polluks z tradycyjnymi ramionami dyfrakcyjnymi
.  Po założeniu okręgów na jedno ramię pająka
.  Na dwa ramiona pająka
.  Na trzy ramiona pająka
.


Prawda, że intrygujący efekt?

Różne wartości czasów klatki oraz gamma i gain
.


Po zdjęciu okręgów.
.  Oczywistym jest, że kółka są źródłem dodatkowej obstrukcji dla lustra głównego i dyfrakcji dla światła, oraz źródłem możliwego spadku kontrastu, jednak, opis ten ma za zadanie zainteresować ciekawym, mało znanym, rozwiązaniem, które w niektórych wyjątkowych przypadkach może się okazać przydatne, a i sam fakt, występowania takiego zjawiska, jest sam w sobie wart poznania.
Miejsce ulokowania logo na grafice zostało wymuszone...
występującym powszechnie w sieci przywłaszczaniem cudzego dorobku.
Flag Counter
©Copyright 2016 HAMAL