LIKWIDATOR SPAJKÓW

Dnia 06-02-2016r w TYM temacie amatorski świat astronomii pierwszy raz usłyszał o tym ciekawym zjawisku.
Proszę, aby o tym pamiętano :)


        SPAJKI

Na poniższym zdjęciu widzimy obraz jasnej gwiazdy zarejestrowany teleskopem systemu Newtona, który to teleskop u wlotu tuby, na trójramiennym mocowaniu (zwanym też pająkiem), posiada mniejsze lusterko wtórne kierujące obraz w bok tuby. Te trzy ramiona mocowania generują 6 rozbłysków widocznych na zdjęciu poniżej, zwane spajkami. Więcej teorii tutaj.

    Gwiazda - Polluks, konstelacja - Bliźnięta (Gemini) Teleskop Newton 305/1500+ASI120MM


  Kiedy przeglądałem tę stronę, zaintrygowało mnie to zdjęcie, a to z takiego powodu, iż różne cuda i pomysły już widziałem, ale takie okręgi na ramionach pająka zobaczyłem pierwszy raz. Zaciekawiony, domyślałem się, że nie są one tam dla ozdoby, postanowiłem więc sprawdzić empirycznie, jakiż to efekt ich obecność tam generuje.

   BUDOWA

Z czarnego brystolu, takim modelarskim narzędziem wyciąłem okręgi o średnicy 25mm. Dlaczego 25mm? Ponieważ aby przesłonić ramiona pająka, wzorem pierwowzoru czterema okręgami, potrzebowałem właśnie ten rozmiar. Następnie, wycięte okręgi przykleiłem do patyczków do szaszłyków.
Przy pogodzie udałem się pod niebo, wycelowałem teleskop w jasną gwiazdę i zacząłem do ramion pająka montować przygotowane zestawy.

Teleskop 305/1500 z trójramiennym pająkiem + kamerka ASI120MM = gwiazda Polluks z tradycyjnymi ramionami dyfrakcyjnymi
.  Po założeniu okręgów na jedno ramię pająka
  Na dwa ramiona pająka
  Na trzy ramiona pająkaPrawda, że intrygujący efekt?

Różne wartości czasów klatki oraz gamma i gainPo zdjęciu okręgów.
  Oczywistym jest, że kółka są źródłem dodatkowej obstrukcji dla lustra głównego i dyfrakcji dla światła oraz źródłem możliwego spadku kontrastu, jednak opis ten ma za zadanie zainteresować ciekawym mało znanym rozwiązaniem, które w niektórych wyjątkowych przypadkach może się okazać przydatne, a i sam fakt występowania takiego zjawiska jest sam w sobie wart poznania.
Miejsce ulokowania logo na grafice zostało wymuszone...
występującym powszechnie w sieci przywłaszczaniem cudzego dorobku.