RYGOR

Czyli niebanalny warunek poprawnego ustawienia lusterka wtórnego
w teleskopie systemu Newtona
27-11-2020


        GENEZA

  Dumałem, dumałem i wydumałem... i... odkryłem odkryte :) ale... pomijane, przemilczane, opuszczane, nie poruszane, nie uwzględnianie, a tak naprawdę, wielu twórcom tutoriali kolimacji nieznane. O istnieniu niniejszego Rygoru, mimo że jest tak kluczowy, ciężko gdzieś przeczytać lub usłyszeć, ale jak to zwykle bywa... za jakiś czas... wszyyyscy będą się na niego powoływać :]


        TEZA

  Jak to szło?
- Forum: Nie będziesz miał równo LW względem wyciągu, bo masz Offset. -- Bez spełnienia Rygoru oczywiście, że tak.
- Tutorial kolimacji: Wkładasz kolimator do wyciągu i obserwujesz obrys LW w wyciągu i wyrównujesz. -- Wkładasz i obserwujesz? Nic więcej?
- Forum: Wkładasz kamerkę do wyciągu i obserwujesz obrys LW w wyciągu i wyrównujesz. -- Nic ważnego po drodze?
- Tutorial kolimacji: Wysuwasz dla wygody wyciąg do końca i wkładasz kolimator, potem obserwujesz obrys LW w wyciągu. -- Wysuwasz do końca...? Nie warto dalej czytać tego opisu.
- Forum: Nie będziesz miał równo LW w wyciągu, bo to się obserwuje kątowo, a nie równolegle. -- Blisko !
- Tutorial kolimacji: Wysuw wyciągu dobierasz tak, aby mieć w kolimatorze wygodnie zgrany obrys LG w LW -- Źle! Nie warto dalej czytać tego opisu.
  I nareszcie... na zagranicznym Forum...
- twoje oko musi znajdować się w punkcie ogniskowym...akademiccy w instrukcji...stwierdzają to, ale nie mówią dlaczego. Więc te zestawy instrukcji, które zalecają jak najdalej wysuwać wyciąg, aby uzyskać lepsze porównanie kół, są do wyrzucenia, to wyjaśnia, dlaczego miałem takie trudności... -- Ano wyjaśnia :)

No to więc, o co chodzi w takim razie z tym Rygorem?

Jednym zdaniem. Wszystkie te operacje, bezwzględnie, należy wykonywać W OGNISKU TELSKOPU !!!

Wystarczy przecież, do tych wszystkich powyższych twierdzeń, dodać niniejszy Rygor i wszystkie je na końcu można opatrzyć twierdzeniem "DOBRZE".


        OPIS

Ale dlaczego tak jest, że "w ognisku" ?

A no dlatego, jak ktoś słusznie na Forum kiedyś napisał, wyciąg wewnątrz i lusterko wtórne, obserwujemy kątowo, a nie równolegle.

Tak więc, gdy kolimujemy teleskop kolimatorem z otworkiem (niezależnie od rodzaju kolimatora) otworek, przez który patrzymy, powinien znajdować się w ognisku teleskopu. Czemu? Patrz obrazki poniżej.

    Poniżej typowy szkic z dyskusji wyprowadzający dowód, iż posiadając Offset, nic nigdy nie jest ani równo, ani symetrycznie.

Patrz zielone strzałki --> piszą: Patrząc wzdłuż ścianek wyciągu, nie będzie widać równo lusterka wtórnego względem ścianek wyciągu. -- No nie będzie, bo jest Offset, ta obserwacja nie ma sensu, nic nie wnosi, tu nie obserwuje się równolegle, lecz kątowo, w osi.
No to ...
Patrz żółta strzałka --> piszą: Patrząc przez kolimator (kątowo w osi), idealnie ogarniające Offset lusterko wtórne, nie będzie symetrycznie w wyciągu, a odległość od ścianek wyciągu nie będzie identyczna, bo jest Offset. -- No tak, widać jak nic poniżej, że odległość na górze wynosi 105 pixeli a na dole 110 pixeli, mają rację, jest nierówno, ale wynika to z faktu braku znajomości i zastosowania Rygoru, o którym niniejszy wątek stanowi, a nie winy Offset-u, jak piszą.

W takim razie zobaczmy, co się stanie, gdy stosując rzeczony Rygor, kolimacji dokonamy z ogniska. Okazuje się, że patrząc przez kolimator z otworkiem z ogniska, prawidłowo zamontowane i idealnie ogarniające Offset lusterko wtórne, będzie widoczne symetryczne w wyciągu, a odległość od ścianek wyciągu będzie identyczna wszędzie!
Zobaczmy (poniżej) dla odmiany, co się stanie, gdy po prawidłowej kolimacji, badania jej dokonamy przed ogniskiem. Okazuje się, że patrząc przez kolimator z otworkiem (ze złego miejsca), prawidłowo zamontowane i idealnie ogarniające Offset lusterko wtórne nie będzie widoczne symetryczne w wyciągu i odległość od ścianek wyciągu nie będzie identyczna. Brak zastosowania Rygoru zmyli kolimującego, dając fałszywy wynik niby nieprawidłowej kolimacji.
No i jeszcze, zobaczmy (poniżej), co się stanie, gdy po prawidłowej kolimacji, badania jej dokonamy za ogniskiem. Okazuje się, że patrząc przez kolimator z otworkiem (ze złego miejsca), prawidłowo zamontowane i idealnie ogarniające Offset lusterko wtórne nie będzie widoczne symetryczne w wyciągu i odległość od ścianek wyciągu nie będzie identyczna. Brak zastosowania Rygoru zmyli kolimującego, dając fałszywy wynik niby nieprawidłowej kolimacji.Wniosek ? Aby dokonać prawidłowej kolimacji teleskopu kolimatorem z otworkiem lub kamerką, należy stosować opisany tu Rygor.
                Wszystkie przytoczone operacje należy wykonywać W OGNISKU TELESKOPU
    JAK USTALIĆ GDZIE JEST OGNISKO W TELESKOPIE ?


Ognisko, czyli miejsce spotkania się wszystkich wiązek światła skupianych przez lustro główne wypada zazwyczaj za wyciągiem okularowym. W tym miejscu "w powietrzu" powstaje obraz, który na zasadzie lupki, obserwuje umieszczony w wyciągu okularowym okular. Aby ustalić, gdzie dokładnie ognisko występuje, najlepiej w nocy skierować teleskop na Księżyc lub w dzień na baaardzo odległe zabudowania, lub drzewa, do końca wyciągu przytknąć matową plexi, i wsuwając lub wysuwając wyciąg, odnaleźć miejsce, w którym na tym plexi pojawi się ostry obraz Księżyca, lub terenu. To w tym miejscu mamy ognisko teleskopu.

... USYTUOWANIE LOGO NA GRAFICE ZOSTAŁO WYMUSZONE... PRZEZ JEJ BENEFICJENTÓW...
KTÓRZY CHĘTNIE Z NIEJ KORZYSTAJĄ... ALE POZYSKUJĄC... PRZYPADKIEM... ODCINAJĄ LOGA UMIESZCZONE NA OBRZEŻACHFlag Counter