SLOAN
Czym jest SLOAN? Jest to zestaw filtrów fotometrycznych posiadających określony zakres przepuszczalności widma światła, pozwalający określić ilość promieniowania dla konkretnych zakresów długości fali docierających do kamery astrofotograficznej, co z kolei pozwala określić wskaźniki barwy danej gwiazdy, które są przydatne do określenia jej np. temperatury i typu widmowego. Jednak zdjęcia uzyskiwane przy ich użyciu posiadają specyficzne zestawienie kolorystyczne.

Większość, astrofotografię wykonuje w formie klasycznego RGB, czyli filtrami Czerwonym-R-Red-czerwień, Zielonym-G-Green-zieleń, Niebieskim-B-Blue-niebieski

Część, astrofotografię wykonuje w formie palety HST, czyli za pomocą filtrów wąskopasmowych H-alpha (wodór), SII (siarka), OIII (tlen).

Ale istnieje także i SLOAN, w palecie tej zostało np. sfotografowane niebo w tzw projekcie SDSS.

FILTRY SLOAN posiadają oznaczenia: u' - g' - r' - i' - z'

W astrofotografii filtrami SLOAN stosujemy trzy z pięciu tych filtrów, a mianowicie:
- g' zakres ok. 400nm - 550nm (RGB - kolor niebieski)
- r' zakres ok. 550nm - 700nm (RGB - kolor zielony)
- i' zakres ok. 700nm - 850nm (RGB - kolor czerwony)

Jak widać, za kolor czerwony zdjęcia odpowiada podczerwień widma światła, za kolor zielony zdjęcia odpowiada czerwień do żółci widma światła, za kolor niebieski zdjęcia odpowiada zieleń i niebieski widma światła.

Filtry te można zakupić amatorsko, gdyż są w ofercie np. firmy ASTRODON, jednak z uwagi na swoją wysoką cenę, oraz oferowane specyficzne walory estetyczne zdjęć uzyskiwanych przy ich pomocy, nie znajdują zbyt wielkiego zainteresowania w śród amatorów astronomii. Zgłębiając temat, postanowiłem sprawdzić, czy podobnie jak to miało miejsce z tanią alternatywą dla filtra Ha, zastąpionego przez GSO Dark Red #29 + IR cut, o czym możecie więcej przeczytać tutaj, istnieje i w tym przypadku możliwość z posiadanych o wiele tańszych zamienników, uzyskać identyczny/zbliżony efekt, co z oryginalnymi drogimi specjalizowanymi filtrami.

Jako filtra - g' można użyć filtra Baader Planetarium niebieski 470nm, oraz Baader Planetarium UV/IR-Cut (chwilowo z powodu braku zastosowałem filtr cieczowy)
Jako filtra - r' użyłem filtra Baader Planetarium pomarańczowy dolnoprzepustowy 570nm, oraz Baader Planetarium UV/IR-Cut
Jako filtra - i' użyłem filtra podczerwieni 685nm Baader Planetarium IR-Pass

Po podstawieniu trzech zdjęć (uzyskanych przez te trzy różne filtry) do palety zdjęcia kolorowego RGB uzyskujemy efekt jak poniżej.
Messier 27 - SLOAN - g' - r' - i' | Newton 305/1500 - ASI290MM-C

Ta sama mgławica wykonana w standardowej palecie RGB wygląda już troszkę inaczej astrofotografia/planetary_nebulae/M27.htm. Jej elementy składające zię z H-alpha czyli wodoru w filtrach SLOAN na zdjęciu pojawiają się barwie zielonej, gdy w klasyczej palecie RGB występują zgodnie ze swoim umiejscowieniem na spektrum światła, czyli w czerwieni.

Dla przetestowania poprawności kolorystycznej gwiazd wykonałem próbny fragment nieba dla celów porównawczych z oryginalnym SDSS, oto wynik:
Moje zdjęcie


Oryginalny SDSS