SPECTRUM
Filtry w astrofotografii | Szczęśliwy ten człek, który nie dotarł jeszcze do etapu filtrów, bo potem, to już pozostaje kolekcjonowanie dziesiątek pudełeczek ze szklanymi krążkami, niejednokrotnie za znaczną kwotę.

        F I L T R Y LP

        Neodymium | IDAS LPS-D1 | UHC-S
Kamerka Atik Titan color + NGC 7635 = test dla uwidocznienia jak kolor gwiazd i tła nieba zmienia się przy poszczególnych filtrach, oraz dla zaprezentowana pary mojego pomysłu, tj. Neodymium + IDAS LPS-D1 dzięki czemu uzyskujemy pośrednią siłę cięcia LP pomiędzy IDAS-em a UHCS-em.
(Balans kolorów nie dotykany - zrzuty z ekanu Artemis Capture, próby dokonane tuż po sobie zapewniły te same waunki dla wszystkich filtrów. Czas klatek 62s.)

    Neodymium


    IDAS LPS-D1


    IDAS LPS-D1 + Neodymium


    UHC-S

        F I L T R Y

        H-alpha (Ha)
  Pasmo wodoru to jedno z najbardziej przydatnych w astrofotografii pasm. Aby móc w nim fotografować należy zakupić specjalny filtr którego cena niestety oscyluje w granicach 300zł. Tańszą alternatywą dla filtra 7nm jest filtr 35 mn. Niewielu jednak wie, że wystarczy połączyć filtr GSO Dark Red #29 (cena ok 45zł) z filtrem IR cut (cena ok 50 zł) aby spokojnie cieszyć się budżetowym H-alpha ok 30nm. Ważna jest jedynie kwestia doboru odpowiedniego IR cut, gdyż nie może się on zbyt mocno wcinać w czerwień bo sięgnie nam Ha i je osłabi. Najlepiej ocenić IRcut-y spektroskopem a jeśli nie posiadamy takiej możliwości, bądź umiejętności, można najlepszego wyznaczyć doświadczalnie na jakiejś jasnej mgławicy bogatej w wodór, Najlepszym obiektem do takich testów jest znana i lubiana M27. Zestaw taki nie będzie też posiadał zbyt stromego zbocza odcięcia pasma jednak będzie ono zupełnie wystarczające w tym przypadku.


        Ha 35 nm
IR UV

        GSO Dark Red #29 + IR cut
IR UV
Minimalne przesunięcie całego zakresu widma w podczerwień (w lewo) jest dla nas korzystne, gdyż oddalamy się od LP a zbliżamy do SII która leży tu
                                                      SII
IR UV


                Przykład zastosowania i działania na mgławicy Messier 27

        Ha 35 nm
   

        GSO Dark Red #29 + IR cut
   

Filtr ten (GSO Dark Red #29) nadaje się także do ulepszenia filtra H-alpha Baader 35 nm gdyż ładnie odetnie nam część widma wchodzącą w LP ale pozostawi nadal zawierającą Ha-NII.

        Ha 35 nm
IR UV

        Ha 35 nm + GSO Dark Red #29
IR UV


        S II
  Pasmo siarki - badany filtr to Baader SII 8nm. W czasie prób tego filtra ujawniła się ciekawa anomalia o której milczą oficjalne wykresy producenta, a mianowicie okazało się, że rzeczony filtr przepuszcza wąską wiązkę w okolicach OIII.

        Krótki czas migawki
IR UV

        Długi czas migawki dla ukazania anomalii
IR UV


        S P E K T R O S K O P

  Spektroskop, podobnie jak pryzmat, służy do rozszczepienia białego światła słonecznego na składowe w zakresie widzialnego widma (na tęczę). Do tego celu wystarczy zbudować bardzo proste urządzenie składające się z tuby po ręczniku papierowym, lub innej zwiniętej z kartonu, zamkniętej z jednej strony za pomocą dekielka (kartonowego krążka) naciętego na środku ostrzem aby powstała na wylot równa szczelina oraz z drugiej strony też za pomocą dekielka (kartonowego krążka) z wyciętym na środku kwadratowym otworkiem i umieszczonym w nim kawałkiem płyty CD z usuniętą z niej powłoka odblaskową. Już takie proste urządzenie, pozwoli Wam dokonać wielu ciekawych obserwacji, oraz zweryfikować deklarowane przez producentów filtrów ich widma, czy takie faktycznie posiadają jakie deklarują, już nie musicie wierzyć im na słowo :)

Miejsce ulokowania logo na grafice zostało wymuszone...
występującym powszechnie w sieci przywłaszczaniem cudzego dorobku.