SYMETRYCZNA OBSTRUKCJA CENTRALNA
.
Czyli o tym, jak nie dać się oszukać off-set-owi :)
indexhamal

Budowa teleskopu klasycznego systemu Newtona wymaga, aby na wprost lustra głównego, u wlotu tuby teleskopu, na jakimś mocowaniu, było osadzone dodatkowe lusterko wtórne, które skieruje nam obraz w bok do wyciągu okularowego. Niestety, taka konstrukcja sprawia, że część lustra głównego zostanie przesłonięta przez owo mocowanie i lusterko, co na widzianym przez nas obrysie lustra głównego wygeneruje specyficzny wzór.

Tak wygląda obraz lustra głównego, gdy przed nim nie znajduje się żadna przeszkoda.


Zbliżenie.



Tak wygląda obraz lustra głównego, gdy w tubie znajduje się jedynie tzw. Pająk, czyli klasyczne trójramienne mocowanie lustra wtórnego.


Zbliżenie.



Tak wygląda obraz lustra głównego, gdy w tubie znajduje się tzw. Pająk, czyli klasyczne trójramienne mocowanie lustra wtórnego z zamontowanym na nim lusterkiem wtórnym nieposiadającym tzw. off-set-u.


Zbliżenie.



Tak wygląda obraz lustra głównego, gdy w tubie znajduje się tzw. Pająk, czyli klasyczne trójramienne mocowanie lustra wtórnego z zamontowanym na nim lusterkiem wtórnym posiadającym tzw. off-set.


Zbliżenie.



I tu zmierzamy do clou naszego zagadnienia, obstrukcji centralnej, ale nie jakieś tam dowolnej, lecz symetrycznej :)

Jak pewnie zauważyliście, obraz obstrukcji z zastosowaniem lusterka wtórnego posiadającego tzw. off-set nie jest symetryczny, co może w procesie kolimacji powodować pewne przekłamania w interpretacji jej poprawności, dlatego też w Newtonach z off-set-em, przynajmniej na czas kolimacji, warto na tulei centralnej Pająka instalować dodatkową przysłonę, o takiej średnicy, aby patrząc w osi teleskopu, lusterko wtórne nie wystawało poza jej obrys (patrz grafika poniżej). Zastosowanie takiego tricku pozwoli nam wygenerować symetryczną obstrukcję lustra głównego, co umożliwi nam interpretację jakości kolimacji przy testach na gwiazdach.


Zbliżenie.


Taką przysłonę znajdziecie na moim zdjęciu prezentującym Likwidator spajków czy recenzji Bresser Junior 76/350 Dobson w temacie Parapetówka.

Czy pierścień generujący symetryczną obstrukcję centralną warto pozostawić na stałe?

Moim zdaniem nie, bo choć z faktu posiadania symetrycznej obstrukcji centralnej płyną pewne korzyści optyczne, to z doświadczenia wiem, że zwiększenie w ten sposób powierzchni obstrukcji wpływa negatywnie na obraz w stopniu znaczniejszym, niż brak posiadania symetrycznej obstrukcji centralnej.



Flag Counter
©Copyright 2021 HAMAL