TEMPERATURA MATRYCY
KAMERKI ASTROFOTOGRAFICZNEJ

.
Czyli o tym, jak wiemy, że nic nie wiemy
indexhamal
12-09-2020

A wszystko zaczęło się od TEGO, gdy zachciało mi się wypoziomować należycie matrycę w kamerce. Ale... do rzeczy.

    OPIS

  Jaką temperaturę matrycy posiada Twoja kamerka astrofotograficzna w czasie sesji? Wystarczy przecież sprawdzić w programie akwizycyjnym? Prawda? Niestety, jak się okazuje, to nie prawda. I to wcale nie z winy samego programu, lecz trochę producenta, a trochę naszego mylnego założenia. Nam się wydaje, że pomiar temperatury pochodzi z jakowegoś czujnika wbudowanego w matrycę, niestety, nie pochodzi, matryce takowych czujników nie posiadają. No to pewnie pochodzi z czujnika temperatury tuż obok matrycy? Nie, nie pochodzi. Ale, tu już z winy samych producentów kamerek, którzy jak się okazuje, czujniki powyższe montują z dala od matryc po przeciwnej stronie płytki. Dla formalności, nie ja jestem odkrywcą powyższego, lecz nasz Astro Kolega, z forum Astropolis o nicku Mareq, który przy okazji mojego grzebania w ASI 290MM-C w TYM wątku, dostrzegł i ujawnił zagadnienie.

  Poniższy obrazek, to przekrój układu chłodzenia matrycy w kamerce astrofootgraficznej. Abyś wiedział, na co patrzysz, koniecznie zajrzyj TU  Mając powyższe na względzie i patrząc na poniższy rysunek obrazujący rozkład temperatur, możemy być pewni, że temperatura naszej matrycy jest o wiele wyższa, niż nam to pokazuje daleko położony od niej czujnik. Producent za pomocą ogniwa peltiera i sporego plastra pianki termoprzewodzącej chłodzi sporą połać płytki elektroniki matrycy, ale o ile sam czujnik temperatury na rzeczonej płytce ciepła nie wytwarza, o tyle sama matryca i owszem, i to sporo, więc nie jest możliwością, aby oba elementy pracowały w takich samych temperaturach (patrz obrazek poniżej). Na domiar złego, pomiar temperatury jest położony dużo bliżej modułu chłodzącego, tym berdziej, musi być o wiele chłodniejszy.  Dla przypomnienia, co jest czym  Do purystów - Tak wiem, że ogniwo peltiera pompuje ciepło, a nie wciska zimno, używany powyżej skrót myślowy o chłodzeniu jest zamierzony.
  Początkujący - Proszę zignorować ten akapit, on jest skierowany do obsesyjnie pedantycznych doświadczonych perfekcjonistów :)

    PRZYKŁADY

  ZWO ASI 224MC - miejsce pomiaru temperatury matrycy w kamece ASI 224MC oznaczone na żółto (T100) - tylna strona płytki matrycy
  ZWO ASI 290MM-C - miejsce pomiaru temperatury matrycy w kamece ASI 290MM-C oznaczone na żółto (T100) - tylna strona płytki matrycy  Wyjaśniło się przy okazji (patrz rysunek poniżej), dlaczego samodzielnie montowane przeze mnie chłodzenia do fabrycznie niechłodzonych kamerek, mimo niezłego szronu na matrycach, wykazywały tak niskie wartości delta. Okazuje się, że w przeciwieństwie do chłodzącego całe płytki producenta, moje konstrukcje chłodzące precyzyjnie jedynie matryce, nie chłodziły przy okazji położonych daleko czujników pomiaru temperatury, a to co docierało do czujników, to przenoszony przez płytkę elektroniki matrycy chłód, którego z natury rzeczy, nie mogło być aż tak wiele. Troszkę chłodu też docierało przez dzielące ogniwo chłodzące i czujnik powietrze, ale jak wiadomo, nie ma lepszego izolatora niż nieruchome powietrze, a te zamknięte w obudowie kamerki takim jest.
  Poniżej, rzeczone moje przeróbki kamerek ukierunkowane na chłodzenie od tyłu jedynie matrycy.

ASI120
ASI224 Mod 1
ASI224 Mod 2
Flag Counter
©Copyright 2020 HAMAL