Wyciąg Okularowy Sky-Watcher Rack&Pinion 1,25" / 2"
MODYFIKACJA
    W teleskopie posiadam Wyciąg Okularowy Sky-Watcher Rack&Pinion 1,25" / 2" jednak jego kultura pracy oraz sztywność pozostawiały wiele do życzenia, konieczna więc była modyfikacja którą poniżej opisałem. Po jej dokonaniu można stać się właścicielem naprawdę dobrego wyciągu za bardzo skromne pieniądze.


  MODYFIKACJA WYCIĄGU OKULAROWEGO

    OPIS
Po usunięciu oryginalnych teflonowych podkładek ślizgowych w miejscu gdzie były przyklejone wykonałem w poprzek cztery rowki o szerokości 6mm i umieściłem w nich rolki a po usunięciu dociskającego z góry plastiku zastąpiłem go wózkiem z dwoma rolkami (dzień pracy). Wyciąg obecnie pracuje jak nigdy i nawet przy ogromnych powiększeniach (12 metrów ogniskowej) prowadzi równo przy zmianie kierunku ostrzenia w pełnym zakresie.Rolki to przecięte na pół tuleje od magnetofonów kasetowych, w nich była osadzona ośka w kołem zamachowym ciągnąca taśmę.
Rowki wykonałem flexem (szlifierka kątowa) przy pomocy zużytej tarczy, chodziło o to aby jej średnica była na tyle mała by się zmieściła w obudowie wyciągu. Próbując powielić mój pomysł należy zachować niebywałą ostrożność gdyż chwila nieuwagi przy tak dużej mocy narzędzia może grozić wypadkiem (np gdy tarcza zakleszczy się w środku i albo zacznie kręcić całym wyciągiem albo wyrwie nam szlifierkę z rąk) Są też modelarskie narzędzia mniejszej mocy jednak wykonanie stosownych rowków będzie nas kosztować znacznie więcej czasu.
Tuleje na oryginalnych magnetofonowych przyciętych na stosowny rozmiar ośkach umieściłem na poxipol w wykonanych rowkach.Wózek górny wykonany z laminatu ze sklepu z elektroniką i z rolek jw.
Miejsce ulokowania logo na grafice zostało wymuszone...
występującym powszechnie w sieci przywłaszczaniem cudzego dorobku.