MORSKIE SŁONOWODNE AKWARIUM BAŁTYCKIE
.
HODOWLA KREWETEK ZŁOWIONYCH W BAŁTYKU
indexhamal

    Morskie Słonowodne Akwarium Bałtyckie - przedstawia moje doświadczenia w hodowli akwariowej stworzeń zamieszkujących Morze Bałtyckie. Znajdziecie tu opis kilku gatunków stworzeń, jednak były one trzymane często w różnych zbiornikach, w różnym przedziale czasowym.

    Akwarium morskie... jak to ktoś kiedyś napisał na jednym z forów akwarystycznych, nie wystarczy do akwarium wlać wodę z Bałtyku oraz wrzucić do niej żyjątka i rośliny, aby mieć akwarium morskie. Co do trafności tegoż stwierdzenia, z całą mocą przekona się ten, kto będzie próbował taki ekosystem dłuższy czas utrzymać w równowadze, a stworzenia w zdrowiu i może nawet doczekać się młodych.

Ale po kolei, na początek mały wstęp, jak to wszystko się zaczęło :)

    Zajmuję się mikrofotografią, spędzając więc urlop nad Bałtykiem, postanowiłem spróbować pozyskać mikroorganizmy słonowodne do sesji fotograficznej pod mikroskop, do kolekcji na stronę. Za pomocą przeciętej na pół plastykowej butelki nabierałem próbki wody, oglądając czy zawierają interesujące mnie mikroorganizmy, głównie słonowodne Copepod-y, itp. Gdy dla odmiany, zamiast po dnie, przeciągnąłem butelką wzdłuż drewnianego pala jakich wiele wbitych na nabrzeżu, stwierdziłem, że złapały się pąkle, i ku mojemu zdziwieniu coś, co wyglądało jak krewetka. Stwór miał ok. 2cm długości i szybko wyskoczył z butelki, odzyskując wolność. Nie miałem pojęcia, że krewetki występują w Bałtyku, stąd było moje wielkie zdziwienie. Złowiłem potem jeszcze wiele okazów, w różnym stadium rozwoju, postanowiłem więc złapać jednego małego młodego osobnika do sesji mikrofotograficznej na stronę. Krewetkę przewiozłem w butelce po wodzie mineralnej, zaopatrując ją w oderwane od pni rośliny. Po powrocie do domu poszperałem trochę w internecie i okazało się, że to faktycznie jest krewetka, dokładniej z gatunku Palaemon elegans. Po przeprowadzonej sesji fotograficznej uznałem, że może warto spróbować hodowli skubańca, skoro bez problemu radzi sobie w tak prymitywnych warunkach butelkowych. Zakupiłem więc akwarium oraz... cztery 5 litrowe butelki wody mineralnej, wsiadłem w samochód, ruszyłem nad morze, woda z butelek poszła do morza (co by nie było, że zrobiłem deficyt), woda z morza do butelek :D, przywiozłem ją do domu celem napełnienia akwarium. Co jakiś czas jadę po świeżą wodę, na wymianę, lepszej niż naturalna z morza sam w domu nie zrobię. Jako ciekawostkę wspomnę, iż ze Szczecina do morza mam ok. 100 km, choć spora część kraju myśli, że mamy plażę na przedmieściu :] jednak to wina pogodynek, podających latem temperaturę morza w Szczecinie. Tak czy inaczej, krewetka rośnie, odbywając kolejne wylinki, a karmie ją roślinnością bałtycką, oraz tym, co się na sitko w słodkowodnym stawie złapie. Najbardziej lubi larwy jętki, ale Copepod-ami ani Daphnią, nawet suszoną ze sklepu, nie pogardzi.


    AKWARIUM BAŁTYCKIE
  Akwarium Bałtyckie

W czasie kolejnych wypraw po wodę i roślinki trafiałem na coraz to nowe organizmy, jak na przykład: Garnela, Lasonóg, Babka, oczywiście ciekawość i chęć poznania nowego skłoniła mnie do tego, aby i te żyjątka odłowić i spróbować choć przez chwilę ich hodowli w akwarium, stąd poniżej znajduje się galeria zdjęć wraz z opisami moich doświadczeń z tymi stworzeniami.
  Nadmienić jeszcze należy, iż stworzenia te, niejednokrotnie pozyskane zostały z przybrzeżnych rozlewisk, które dawno wyschły, przez co uniknęły one niechybnej śmierci, żyjąc sobie dłużej w luksusach :D Pamiętajcie jednak moi drodzy, że zanim weźmiecie na swoje barki odpowiedzialność za czyjeś życie, nawet jeśli są to tak prymitywne organizmy, zastanówcie się, czy jesteście w stanie, i macie na to czas, i środki, aby się nimi należycie opiekować.

    Temperatura wody w akwarium
.
Bałtyk jest dość zimnym morzem, temperatura wody latem nie osiąga zbyt wysokich wartości, i należy o tym pamiętać, utrzymując taki ekosystem. Przez większość roku temperatura wody w akwarium utrzymuje się w granicach temperatury pokojowej, tj. ok. 20°C, jednak latem, zachodzi konieczność lekkiego jej schłodzenia, bo zaczyna się przegrzewać. Zadanie to realizuję za pomocą umieszczonej w lodówce chłodniczki :D Gdy samodzielnie skonstruowany termostat, zanotuje temperaturę wody powyżej 22 °C, włącza pompkę, która wężykami tłoczy wodę do lodówki, do umieszczonej w niej chłodniczki, w efekcie czego, powracająca woda posiada temperaturę o 5°C niższą niż ta pobierana, co pozwala, niezbyt pospiesznie, acz skutecznie, schładzać latem wodę w akwarium. Jedynie zbieg okoliczności sprawił, że akwarium i lodówkę kuchenną dzieli u mnie jedynie ścianka działowa, wystarczyło więc wywiercić niewielki otwór, aby uzyskać dostęp do urządzenia :)



    Krewetka morska - Palaemon elegans - odpoczynek w schronieniu po wylince.
  Krewetka morska - Palaemon elegans
Krewetki żywią się głównie obumarłymi częściami roślin, przywoziłem więc takie uczepione kamieni, umieściłem w akwarium, by po czasie, gdy zaczną obumierać, brygada miała co pałaszować. Samica kopulację odbywa po wylince, dochodzi wtedy do zapłodnienia jaj zgromadzonych w korpusie ciała, tuż pod grzbietem, za oczami. Po pewnym czasie dosłownie w kilka minut krewetka przemieszcza owe jaja pod swój odwłok, mocując je na odnóżach pławnych. Samica, wachlując odnóżami, zapewnia jajom stały dopływ natlenionej wody, aż do "wyklucia" się młodych.

    Jaja krewetki Palaemon elegans - 3 dni przed wykluciem.
  Jaja krewetki Palaemon elegans
   Okres "dojrzewania" jaj trwa 3-4 tygodni, po czym wykluwają sie z nich młode larwy.

    Larwa krewetki Palaemon elegans
  Larwa krewetki Palaemon elegans

  Larwa krewetki Palaemon elegans
   Z czasem larwy przybierają coraz bardziej dorosłą formę.

    Młoda krewetka Palaemon elegans
  Młoda krewetka Palaemon elegans

  Krewetka Palaemon elegans


    Budowa krewetki - kliknij na miniaturki aby zobaczyć większy rozmiar.
Powyższe zdjęcia przedstawiają elementy wylinki krewetki.


  Palaemon elegance - Krewetka bałtycka
    Filmik - higiena osobista



    Garnela - Crangon crangon
  Garnela - Crangon crangon

  Garnela - Crangon crangon
Garnela kilkoma szybkimi ruchami ciała zakopuje się w piasek tak, że wystają jedynie oczy, jeszcze tylko wąsami nagarnie i wyrówna powierzchnię za sobą, aby zatrzeć ślady swojej obecności, i może tak spędzić większość dnia, bezpiecznie czekając na okazję pochwycenia czegoś do jedzenia. W karmieniu w niewoli Garnele preferują mięso rybie. Najłatwiej złapać je kilka metrów od brzegu morza, przeciągając siatką po dnie, robi tak wielu wędkarzy, łapiąc, jak to oni je nazywają, "raczki" na przynętę.



    Lasonóg brzegowy - Praunus flexuosus
  Lasonóg brzegowy - Praunus flexuosus

    Lasonóg brzegowy pędzi, mało nóg nie pogubi ;)
  Lasonóg brzegowy - Praunus flexuosus

    Lasonóg brzegowy z jajeczkam
  Lasonóg brzegowy - Praunus flexuosus
Lasonóg brzegowy licznie występuje w rozlewiskach na plaży, lub przy brzegu, pływając w ławicach. W akwaium zjada większość pokarmów, jednak z nieznanego mi powodu po kilku wylinkach zaczyna padać.



    Kiełż zalewowy - Gammarus zaddachi
  Kiełż zalewowy - Gammarus zaddachi
Zdarzyło mi się kiedyś resztę przywiezionej z morza wody i roślin zlać do 1l słoika i wystawić na balkon, licząc na zakwit wody i pozyskanie w ten sposób rozmaitych alg i glonów do mikroskopu. Przypomniałem sobie o nim po ok. miesiącu, obawiając się, co tam zastanę i jakież było moje zdumienie, gdy, mimo że na powierzchni wody był częściowo rozłożony kożuch roślinny, pod spodem rośliny zachowały zdrowie, woda nie miała zapachu, a w niej pływało całe mnóstwo kiełży. Było wiele osobników dorosłych, pary połączone ze sobą, i cała brygada młodych, razem świadczyły tylko o tym, że odpowiadają im te warunki, a przecież, woda nie była dotleniana, połowa wyparowała, więc zasolenie musiało być spore, a temperatury latem na słońcu wysokie, a jednak Kiełże były żywe i dobrze wybarwione. Świadczy to tylko o tym, jak odporne są one na niedogodności "lokalowe".



    Pąkla bałtycka - Balanus improvisus
  Pąkla bałtycka - Balanus improvisus
Prezentowany skorupiak licznie porasta pale na plaży. Na zdjęciu powyżej widzimy zdrowy okaz i pustą skorupkę, dzięki czemu, widać strukturę mocującą ją do kamienia. Pąkla ze skorupki wysuwa ramię z jakby piórkiem, na które wyłapuje pokarm z wody, wciąga je do środka celem zebrania tego, co się złapało, i wypuszcza je ponownie. Polecam filmik.

  Pąkla bałtycka - Balanus improvisus
    Pąkla bałtycka - Balanus improvisus



A cóż to za dziwadło? Kliknij na obrazek a wszystko stanie się jasne :D
.
 Rogowiec bałtycki - Macoma balthica
Rogowiec bałtycki - Macoma balthica

Powyżej możemy zobaczyć syfony, którymi z wody pobiera pokarm zakopany w piasku małż - Rogowiec Bałtycki.
Przechadzając się brzegiem Bałtyku, można na plaży znaleźć mnóstwo muszelek, i właśnie między takimi dwoma muszelkami znajduje się ów mięczak. Zakopany w piasku wypuszcza syfony, jednym z nich pobierając wodę, a drugim, odfiltrowaną z pokarmu, wypuszczając. Po śmierci małża muszle rozdzielają się i niesione przez morze trafiają między innymi na plażę.



    Babka piaskowa - Pomatoschistus microps
  Babka piaskowa  - Pomatoschistus microps
  Babka piaskowa  - Pomatoschistus microps
Babka piaskowa jest nietypową rybką pod tym względem, że często osiada na dno na środkowej płetwie w kształcie przyssawki, jednak bez problemu pływa też jak tradycyjne ryby. Licznie występuje w rozlewiskach na morskiej plaży. Niebieska plamka na płetwie grzbietowej oznacza, iż jest to samiec.
UWAGA: Babka jest gatunkiem ściśle chronionym, nie wiedziałem, teraz już wiem, Babka niezwłocznie cała i zdrowa wróciła do natury.



    Stornia - Platichthys flesus
  Stornia - Platichthys flesus
Ryba asymetrycznie bocznie spłaszczona, jakby w przejściowym etapie ewolucji, z pionowego stylu pływania przeszła na poziomy, przydenny. Mnie ciekawi najbardziej, jak ewolucja poradziła sobie z przemieszczeniem się oka, które by było pod spodem, na górną część ciała.
Okaz złapałem przypadkiem, u ujścia Zalewu Szczecińskiego w Świnoujściu. Jest to młody osobnik (ok. 4 cm), jednak w przeciwieństwie do Babki, Stornia rośne dużo większa, będzie więc trzeba ją zwrócić naturze. Hoduje się bez najmniejszego problemu, mało wybredna co do wody i pokarmu.

    Stornia - Platichthys flesus (młody okaz ok. 4 cm) widok z góry i od spodu.
  Stornia - Platichthys flesus




Wszystkie zdjęcia prezentowane na stronie chronione są prawami autorskimi.
Dalsze ich wykorzystanie bez zgody autora jest zabronione.




Flag Counter
©Copyright 2008 HAMAL