Turbinowy silnik odrzutowy (turboodrzutowy)
.
MODEL
indexhamal
20-06-2009
Nie jest to miniaturowy silnik odrzutowy, jest to raczej model takiego urządzenia, ze względu na bardzo uproszczoną budowę elementów jak i nieodpowiedni rodzaj materiałów z jakich zostały one wykonane, bazujący bardziej na etapie rozruchu takowego, jednak tu nie dochodzi do samodzielnej reakcji zapłonu i odstawienia urządzenia rozruchowego w postaci dmuchawy.
    W sumie ciężko określić co to za urządzenie, ni to samodzielny silnik turbinowy, raczej coś jakby palnik, tak czy inaczej, efekty są ciekawe. Polecam filmiki   01    02    03    04


W przypadku prób naśladownictwa proszę zachować maksymalną ostrożność, ponieważ urządzenie potrafi nagrzać się do naprawdę niemałych temperatur. Pewnego razu aluminiowe łopatki turbiny prototypu wyskoczyły mi w stanie płynnym wylotem silnika, a i samo w sobie użycie gazu wymaga odpowiedzialnego postępowania.


    Budowa silnika odrzutowego:
.
Budowa silnika odrzutowego składała się z kilku etapów, dyfuzor, kierownica gazów oraz turbina robocza silnika zostały wykonane nietypową techniką. Po wycięciu z 1mm aluminiowej blachy odpowiedniej średnicy krążka, został on nacięty po obwodzie w odpowiednich odstępach na odpowiednią głębokość a tak powstałe łopatki uformowane zgodnie z zapotrzebowaniem.

   
kierownica gazów wylotowych
kierownica gazów wylotowych
dyfuzor sprężarki
dyfuzor sprężarki
Sprężarka odśrodkowa została wykonana z brystolu i zabezpieczona warstwą super glue dzięki czemu jest sztywna i twarda niczym plastikowa a zarazem odporna na powstające w przedniej części silnika temperatury.
turbina robocza
turbina robocza
sprężarka odśrodkowa
sprężarka odśrodkowa

Obudowa została wykonana z trzech redukcji miedzianych DN-35/28, DN-32/22, DN-26/22
.
Turbinowy silnik odrzutowy - obudowa
Turbinowy silnik odrzutowy - obudowa

Paliwo to Izobutan (gaz do zapalniczek) podawany do komory spalania układem od zapalarki gazowej
(pojemnik z zaworem-wężyk-dysza) .
Nadmuch zapewnia osadzony w kartonowym tunelu silnik z zestawem łopatek z suszarki do włosów.
.
Turbinowy silnik odrzutow
  Kliknij aby zobaczyć większy rozmiar.

wentylator(Dodane 2013r.) Gdy w 2009 roku podszedłem do tematu modelarskich silników odrzutowych, troszkę naiwnie licząc, że amatorsko uda się zbudować prawdziwy miniaturowy silnik odrzutowy, po spędzeniu w sieci 2 tygodni na przeszukiwaniu dokumentacji dotyczących konstrukcji tego typu i po obejrzeniu na You Tube dziesiątek filmików prezentujących rozruch fabrycznych konstrukcji, nigdzie, podkreślam, nigdzie, a zebrałem sporo materiałów, nie natrafiłem na prezentowane powyżej podejście do zagadnienia. W chwili obecnej można znaleźć w sieci i na You Tube dziesiątki naśladowców prezentujących swoje prace działające na zasadzie tu zaprezentowanej.
.
Mając powyższe na względzie, czuję się ojcem pomysłu i niech tak pozostanie.

©Copyright 2009 HAMAL