Turbinowy silnik odrzutowy (turboodrzutowy) - model

    Nie jest to miniaturowy silnik odrzutowy, jest to raczej model takiego urządzenia, ze względu na bardzo uproszczoną budowę elementów jak i nieodpowiedni rodzaj materiałów z jakich zostały one wykonane, bazujący bardziej na etapie rozruchu takowego, jednak tu nie dochodzi do samodzielnej reakcji zapłonu i odstawienia urządzenia rozruchowego w postaci dmuchawy.
    W sumie ciężko określić co to za urządzenie, ni to samodzielny silnik turbinowy, raczej coś jakby palnik, tak czy inaczej, efekty są ciekawe.
Polecam filmiki   01    02    03    04

    (Dodane 2013r.) Kiedy w 2009 roku podszedłem do tego tematu ( troszkę naiwnie licząc, że amatorsko uda się zbudować prawdziwy miniaturowy silnik odrzutowy) po spędzeniu w sieci 2 tygodni na przeszukiwaniu dokumentacji dotyczących amatorskich konstrukcji tego typu i po obejrzeniu na You Tube dziesiątek filmików prezentujących rozruch fabrycznych konstrukcji, nigdzie, podkreślam nigdzie (a zebrałem sporo materiałów) nie natrafiłem na prezentowane poniżej podejście do zagadnienia. W chwili obecnej, można znaleźć w sieci i na You Tube dziesiątki naśladowców, jednych uczciwie prezentujących atrapy, a innych próbujących przekonać internautów, że jest to samodzielnie pracująca jednostka, a kompresor lub silnik elektryczny który podtrzymuje pracę jest tam tylko przypadkiem.
    Mając powyższe na względzie, czuję się ojcem pomysłu i niech tak pozostanie.


    W przypadku prób naśladownictwa proszę zachować maksymalną ostrożność,
ponieważ urządzenie potrafi nagrzać się do naprawdę niemałych temperatur
( już raz aluminiowe łopatki turbiny prototypu wyskoczyły w stanie płynnym
wylotem silnika) a i użycie gazu wymaga odpowiedzialnego postępowania.

    Budowa silnika odrzutowego:
  Budowa silnika odrzutowego składała się z kilku etapów, dyfuzor, kierownica gazów oraz turbina robocza silnika zostały wykonane nietypową techniką. Po wycięciu z 1mm aluminiowej blachy odpowiedniej średnicy krążka, został on nacięty po obwodzie w odpowiednich odstępach na odpowiednią głębokość a tak powstałe łopatki uformowane zgodnie z zapotrzebowaniem.

   
kierownica gazów wylotowych
kierownica gazów wylotowych
dyfuzor sprężarki
dyfuzor sprężarki
  Sprężarka odśrodkowa została wykonana z brystolu i zabezpieczona warstwą super glue dzięki czemu jest sztywna i twarda niczym plastikowa a zarazem odporna na powstające w przedniej części silnika temperatury.
turbina robocza
turbina robocza
sprężarka odśrodkowa
sprężarka odśrodkowa

  Obudowa została wykonana z trzech redukcji miedzianych DN-35/28, DN-32/22, DN-26/22
Turbinowy silnik odrzutowy - obudowa
Turbinowy silnik odrzutowy - obudowa

  Paliwo to Izobutan (gaz do zapalniczek) podawany do komory spalania układem od zapalarki gazowej
(pojemnik z zaworem-wężyk-dysza) .
Nadmuch zapewnia osadzony w kartonowym tunelu silnik z zestawem łopatek z suszarki do włosów.

Turbinowy silnik odrzutow
  Kliknij aby zobaczyć większy rozmiar.

wentylator