ASI 120 MM
MODYFIKACJE


  ASI 120 MM jest bardzo ciekawą kamerką, mogącą znaleźć szerokie zastosowanie w astrofotografii, jednak jej podstawową wadą jest brak chłodzenia matrycy i głownie o tym aspekcie modyfikacji będzie ten wątek.


    OPIS
  Od kiedy kupiłem tą kamerkę, ciekawiło mnie bardzo, co zobaczę gdy ją otworzę, odkręcę śrubunek płytki i zajrzę pod spód. Szczególnie, czy bolec w obudowie z tyłu kamerki styka się z czipem. Niestety, aby wyjąć płytkę musiałem w trakcie jej "wydobywania" uwalniać lutownicą stopniowo gniazdo autoguidingu ST4, ale udało się. Okazało się, że w płytce na środku jest otwór a na tyle matrycy przyklejona jest jakaś pianka wypełniająca przestrzeń pomiędzy nią a trzpieniem obudowy, grubość 3mm. Po zdjęciu pianki na powierzchni czipa ukazują się ścieżki i przelotki, co w przyszłości może utrudnić potencjalne przyszłe przeróbki na chłodzenie w obawie o ich uszkodzenie. Planując chłodzenie z tyłu obudowy kamerki peltierem, uznałem że da to lepszy efekt, jeśli trzpień obudowy będzie się stykał z czipem czymś dobrze przywodzącym ciepło. Już po kilku dniach takowe chłodzenie wykonałem. Na tył czipu nakleiłem taśmę samoprzylepną , na to przykleiłem na pastę wyszlifowany na pilniku kosteczka z cyny 7x7x2,1 mm jako wypełnienie do bolca z tylu obudowy. Peltier 40x40 mm radiator od procesora i wiatrak. Bez problemu z 32℃ zszedłem do 6℃ ale niestety na obudowie i czipie zbierało się sporo wilgoci. Problem rosy i trudności wynikające z dalszego przystosowywania kamerki celem zabezpieczenia jej przed wodą, sprawiły że chwilowo odstawiłem to rozwiązanie.
  Inną alternatywną opcją jest umieszczenie małego Ogniwa Peltiera wewnątrz kamerki, problem jednak polega na tym, że tak małych ogniw nikt nie produkuje, dlatego nie mając wyjścia postanowiłem samodzielnie przerobić większe ogniwo na mniejsze. Nikt tego jak dotąd chyba nie próbował, lekko nie było, ale udało się. ASI w płytce posiada otwór 7x7mm, wychodzi więc na to, że wejdzie tam 9 kosteczek półprzewodnikowych p-n plus 10 na zewnątrz dla pary p-n co da kwadrat 3 na 3 kosteczki. Po nabraniu wprawy i wypracowaniu odpowiednich technik, zadanie nie okazało się aż tak trudne. Największą trudność sprawiał rozmiar elementów, kosteczki półprzewodnikowe mają rozmiar 1,5 mm. W efekcie prac uzyskałem Ogniwo Peltiera 3x3 które można umieścić bezpośrednio w kamerce w miejsce pianki tj. przestrzeń między tyłem matrycy a bolcem obudowy.
  Przy próbach układu temperatura w kamerce spadła o 8℃ poniżej otoczenia. Ktoś powie że mało, ale różnica w hotpixelach przy temp 20℃ a 12℃ jest naprawdę spora. Zaletą powyższego rozwiązania jest też brak wentylatorków, oczywiście gdyby ciepła nie odbierała samoistnie obudowa która jest w stanie rozproszyć go ograniczoną ilość, różnica temperatur mogła by być znacznie większa.

DODANE - Jak się okazało w świetle nowych ustaleń, wyświetlanego w programach sterujących pomiaru temperatury dokonuje się na płytce z dala od samej matrycy, a w moim przypadku, gdy matryca jest precyzyjnie chłodzona z pominięciem całej płytki, wyniki są mocno zaniżone.
  WIĘCEJ  Kosteczka z cyny 7x7x2,1 mm.  Makrofotografia - samodzielnie poskładane Ogniwo Peltiera 3x3, całość ma jedynie 7mm a ja musiałem to polutować z części.  Ogniwo Peltiera zamontowane w kamerce.  Mniejsze Ogniwo Peltiera 3x2 - testowe.


  Szukając dalszych możliwości obniżenia temperatury matrycy ...


  ASI120MM Peltier modification | Two-stage cooling, without the use of fans, free of vibration, no frost and condensation
  The difference is 20℃


DODANE - Jak się okazało w świetle nowych ustaleń, wyświetlanego w programach sterujących pomiaru temperatury dokonuje się na płytce z dala od samej matrycy, a w moim przypadku, gdy matryca jest precyzyjnie chłodzona z pominięciem całej płytki, wyniki są mocno zaniżone.
  WIĘCEJ  ASI120MM Peltier modification Mark II