ZWO ASI 120 MM
.
MODYFIKACJE
indexhamal

  ZWO ASI 120 MM jest bardzo ciekawą kamerką, mogącą znaleźć zastosowanie w astrofotografii, jednak jej podstawową wadą jest brak chłodzenia matrycy i głównie o tym aspekcie modyfikacji będzie niniejszy wątek.

    W sieci wiele przeróbek tego modelu kamerki na wersję chłodzoną, polegających na umieszczeniu na tyle obudowy zestawu z dużego ogniwa pelteira i radiatora celem mrożenia całej obudowy kamerki, jednak nikt nigdzie się nie przyzna, że idąc tą drogą, nie rozwiązał jednego drobnego nierozwiązywalnego zagadnienia, a mianowicie, roszenia się okienka matrycy. Bo wiedzieć należy, że obudowa nie może być tak znacznie chłodniejsza od otoczenia, i nie pomogą tu żadne otuliny z pianki itp. rozpaczliwe ruchy, ona musi być radiatorem odbierającym ciepło z gorącej strony ogniwa Peltiera, ale tego, wykonawcy wspomnianych przeróbek zrozumieć nie chcą.

  HAMAL mod ZWO ASI120MM MkI

    Mnie od chwili zakupu tej kamerki ciekawiło głównie jedno zagadnienie, a mianowicie, co zobaczę, gdy otworzę obudowę, odkręcę śrubunek płytki elektroniki i zajrzę pod jej spód, szczególnie, czy jest dostęp do tyłu matrycy, oraz, czy znajdujący się z tyłu obudowy kamerki bolec, styka się z matrycą. Niestety, aby wyjąć płytkę, musiałem w trakcie jej "wydobywania", uwalniać lutownicą stopniowo gniazdo autoguidingu ST4.

- Rozłożona kamerka ZWO ASI 120MM z odlutowanym gniazdem ST4.
.Po wydobyciu płytki okazało się, że na szczęście, w płytce na środku, jest otwór, odsłaniający tył matrycy, a pomiędzy matrycą a trzpieniem obudowy, przyklejony jest termopad grubości 3mm który odprowadza ciepło sensora do chłodnego trzpienia obudowy. Gwoli wyjaśnienia, termopad to taśma, która ma bardzo dużą zdolność przekazywania ciepła z elementów elektronicznych na elementy chłodzące.

- Pianka termopad odprowadzająca ciepło z matrycy na bolec obudowy.
.Po zdjęciu pianki, na powierzchni matrycy ukazały się ścieżki i przelotki, co w przyszłości, utrudni nam potencjalne przyszłe przeróbki na chłodzenie aktywne, w obawie o ich uszkodzenie, planując więc chłodzenie matrycy kamerki ogniwem peltiera, celem ich zabezpieczenia, na tył matrycy nakleiłem taśmę samoprzylepną.

- Tył matrycy z widocznymi ścieżkami oraz przelotkami elektroniki.
.Miejsca pomiędzy matrycą a bolcem odbierającym ciepło nie ma za wiele, jest to przestrzeń o wymiarach 7x7x3mm, a problem polega na tym, że tak małych ogniw Peltiera dostać u nas nie sposobna, dlatego, nie mając wyjścia, postanowiłem samodzielnie przerobić większe ogniwo na mniejsze. Nikt tego, jak dotąd chyba nie próbował, lekko nie było, ale się udało. Otwór posiada wymiar 7x7mm, co sprawia, że wejdzie tam 9 kosteczek półprzewodnikowych p-n, plus 10 na zewnątrz, dla pary p-n, co da kwadrat 3 na 3 kosteczki. Po nabraniu wprawy i wypracowaniu odpowiednich technik, zadanie nie okazało się aż tak trudne. Największą trudność sprawiał rozmiar elementów, bo kosteczki półprzewodnikowe mają rozmiar 1,5 mm. W efekcie poczynionych prac uzyskałem Ogniwo Peltiera 3x3 które można umieścić bezpośrednio w kamerce w miejsce pianki tj. przestrzeń między tyłem matrycy a bolcem obudowy.

- Samodzielnie poskładane Ogniwo Peltiera 3x3.
  Całość posiada wymiar 7x7mm, a ja musiałem to polutować z części.
.- Ogniwo Peltiera zamontowane w kamerce.
  HAMAL | ZWO ASI 120MM | Mark I
.- Mniejsze samodzielnie poskładane Ogniwo Peltiera 3x2 - testowe.
.  Testy chłodzenia ujawniły spadek temperatury o 8℃ poniżej temperatury otoczenia, ktoś powie, że mało, ale różnica w hotpixelach przy temp 20℃ a 12℃ w tej kamerce jest naprawdę spora. Zaletą powyższego rozwiązania jest też brak generujących drgania wentylatorków, oczywiście, gdyby ciepła nie odbierała jedynie samoistnie obudowa, która jest w stanie rozproszyć jego ograniczoną ilość, różnica temperatur mogłaby być znacznie większa.


DODANE - Jak się okazało w świetle nowych ustaleń, w przerobionych przeze mnie kamerkach, spadki temperatury matrycy są znacznie wyższe, niż wynika to z wyświetlanych w programach akwizycyjnych wartości, a to dlatego, iż w tego typu kamerkach pomiaru temperatury matrycy nie dokonuje się w samej matrycy, lecz na płytce elektroniki, z dala od samej matrycy!!! Więc w moim przypadku, gdy matryca jest precyzyjnie chłodzona z pominięciem reszty płytki, wyniki spadku temperatury są mocno zaniżane. Fabryczne modele kamerek z tego właśnie względu posiadają chłodzoną całą płytkę, wraz z czujnikiem temperatury, co dla odmiany sprawia, że wyniki pomiarów spadku temperatury sensora są zawyżane !! WIĘCEJ  Szukając dalszych możliwości obniżenia temperatury matrycy ...


  HAMAL mod ZWO ASI120MM MkII

W tej wersji zostało dodane drugie, fabryczne Ogniwo Peltiera 40x40, jednak pracujące na małej mocy, jego zadaniem jest jedynie lekkie schładzanie tyłu obudowy kamerki, aby jeszcze skuteczniej za pomocą bolca odbierała ona ciepło z gorącej strony wewnętrznego Ogniwa Peltiera samoróby.

  HAMAL | ZWO ASI 120MM | Mark II
.  Różnica temperatur pracy z włączonym chłodzeniem i bez niego wynosi 20℃DODANE - Jak się okazało w świetle nowych ustaleń, w przerobionych przeze mnie kamerkach, spadki temperatury matrycy są znacznie wyższe, niż wynika to z wyświetlanych w programach akwizycyjnych wartości, a to dlatego, iż w tego typu kamerkach pomiaru temperatury matrycy nie dokonuje się w samej matrycy, lecz na płytce elektroniki, z dala od samej matrycy!!! Więc w moim przypadku, gdy matryca jest precyzyjnie chłodzona z pominięciem reszty płytki, wyniki spadku temperatury są mocno zaniżane. Fabryczne modele kamerek z tego właśnie względu posiadają chłodzoną całą płytkę, wraz z czujnikiem temperatury, co dla odmiany sprawia, że wyniki pomiarów spadku temperatury sensora są zawyżane !! WIĘCEJ  HAMAL mod ZWO ASI120MM MkIII

Kolejna wersja kamerki zawierająca usprawnienie umożliwiające uzyskiwanie jeszcze wyższych różnic temperatur, dzięki zastosowaniu podgrzewania szybki komory matrycy.

  HAMAL | ZWO ASI 120MM | Mark III
.

©Copyright 2015 HAMAL